Velký švýcarský salašnický pes

Informace o plemenu 

Země původu: Švýcarsko

Výška: 65 - 72 cm 

Délka života: 10 - 12 let

Využití: Původně hlídací a tažný pes; dnes také společenský pes, obranář a rodinný pes.

Velký švýcarský salašnický pes je silný, pohybliví pes, vytrvalý a odolný proti rozmarům počasí, nenáročný na péči. Je velmi inteligentní, rychle se učí, má neustálou chuť pracovat, je vyrovnaný a klidný, ale přesto je vynikající a neúplatný hlídač. 

Velký švýcarský salašnický pes se velice dobře snáší s ostatními zvířaty, nemá výrazný lovecký pud a bezdůvodně neštěká. Je to citlivý a oddaný pes a vyžaduje velkou pozornost. Potřebuje být nablízku svým lidem. Není pro něj vhodný dlouhodobý izolovaný pobyt v kotci či na dvorku za domem. Je to společník, kterému stačí, když si může lehnout v blízkosti rodiny a tiše pozorovat pána při práci. Velký švýcarský salašnický pes je kamarádský i k dětem, od kterých je ochoten leccos snést. To ovšem neznamená, že můžeme nechat děti se psem zcela bez dozoru.

Velký švýcarský salašnický pes vyžaduje, tak jako všechna původně pracovní plemena, nějaké zaměstnání. Bude-li to záchranářský výcvik, hlídání domu, stopování nebo výcvik poslušnosti, je vcelku jedno, hlavní je, aby tato činnost psu i jeho pánovi vyhovovala a aby oba bavila.

To nejmenší, co velký švýcarský salašnický pes potřebuje, je společnost jeho pána nebo rodiny. Veselé a roztomilé štěně se rozhodně nevyvine samo v přizpůsobivého rodinného psa, ohleduplného kamaráda a bezproblémového partnera na vycházkách. Tento velký pes se už od malička musí naučit přijímat svoji pozici ve své smečce a respektovat autoritu všech členů rodiny. Právě výchova k důvěře a toleranci je u tohoto plemene mimořádně nutná, k výchově švýcarského salašnického psa se však musí přistupovat s klidem, není dobré používat tvrdou výchovu. 

Zdroj: https://www.kssp.cz/Plemena/Velky-svycarsky/Povaha-a-uplatneni.aspx